ARTYKUŁ UTWORZONY PRZY POMOCY PORTALU MEDYCYNA PL DLA LEKARZY

Albinizm, inaczej bielactwo wrodzone, to dziedziczny brak lub niedobór barwnika w skórze, włosach i tęczówce oka. 

Osoby, które posiadają te cechy, nazywane są Albinosami.

3.1.

Bielactwo nabyte to dolegliwość, która nie stanowi zagrożenia życia, lecz w dużym stopniu wpływa ma psychikę chorego.

Bardzo często pacjenci z powodu wstydliwych plam na skórze unikają kontaktów z ludźmi, czują się niedowartościowani i gorsi.

Problem nasila się, jeżeli widać bielactwo na twarzy.

Z tego powodu depigmentacja może prowadzić nawet do depresji.

Bielactwo nabyte jest chorobą nieuleczalną.

Czy Bielactwo da się wyleczyć ?

Nie należy zapominać, że bielactwo jest chorobą, która silnie wpływa na stan emocjonalny pacjenta i skutkuje wieloma problemami natury psychicznej.

Należy zatem pamiętać że warto skorzystać ze wsparcia psychologicznego.

Może ono wpłynąć korzystnie na skutek terapii. 

2.2.

Wsparcie psychologiczne 

1. Pacjenci z bielactwem nabytym powinni chronić skórę przed słońcem, gdyż skóra, która ma ubytki pigmentu dosyć łatwo się opala, a poparzenie słoneczne nie sprzyja leczeniu tylko pogarsza objawy choroby. Należy stosować filtry przeciwsłoneczne, najlepiej gdy posmarujemy wybrane części ciała kwadrans przed opalaniem czy wyjściem na zewnątrz. Dobrze dobrany krem z filtrem chroni przed promieniowaniem UVA i UVB, istotne jest również, aby był on wodoodporny. Wskazane jest, aby pacjenci smarowali się co dwie godziny nawet jeśli niebo jest zachmurzone, a także po pływaniu czy nadmiernym spoceniu się.

2. Chorzy powinni ponadto zainwestować w odzież, która dobrze uchroni ciało przed promieniowaniem słonecznym.

3. Pacjenci z bielactwem nabytym nie mogą korzystać z solarium, ponieważ może dojść do poważnego poparzenia.

4. Osoby z bielactwem nie powinny również wykonywać na swoim ciele tatuaży, ponieważ może dojść do tzw. efektu Köbnera, który polega na tym, że utrata pigmentu skóry (ogniska bielactwa) może pojawić się w miejscu zrobienia tatuażu, po około dwóch tygodniach.

5. Istnieją kosmetyki, które w bezpieczny sposób pomagają wyrównać koloryt skóry, bez konieczności korzystania z solarium czy opalania się na słońcu. Są to wszelkiego rodzaju samoopalacze, kosmetyki do makijażu czy specjalne barwniki.

2.1.

Jak powinny postępować osoby z bielactwem nabytym?.

  • stosowanie odpowiednich kosmetyków zamiast leczenia farmakologicznego,

  • zabieg chirurgiczny,

  • stosowanie preparatów miejscowych,

  • terapia PUVA,

  • zabiegi z użyciem światła.

 

Terapia u osób z bielactwem nabytym ma na celu odzyskanie utraconego pigmentu skóry. Rodzaj leczenia zależy od wieku, stanu zdrowia chorego oraz miejsc, w których doszło do utraty pigmentu. Poniżej przedstawiono rodzaje leczenia:

1.2.

Bielactwo nabyte - Leczenie

KONTAKT

Pozdrawiam

Izabela Madejska - Kaczmar  

Zapraszam do wypróbowania skutecznego zabiegu wspomagający leczenie Hipopigmentacji.

Bardzo rzadko dochodzi do odzyskania utraconego pigmentu. Depigmentacja może się rozwinąć, zatrzymać i w takiej postaci pozostawać przez wiele lat.

Typy bielactwa nabytego:

  • bielactwo nabyte uogólnione (mieszane, zwykłe) - to najczęstszy typ bielactwa nabytego. Atakuje obydwie strony ciała, np. prawe i lewe kolano; prawą i lewą dłoń. Zazwyczaj w pierwszej kolejności objawy bielactwa pojawiają się na palcach, nadgarstkach, rękach, ale też na twarzy w okolicy ust oraz oczu. Chory w początkowej fazie depigmentacji w szybkim tempie traci pigment włosów, po czym dochodzi do chwilowego zatrzymania tego procesu (później na nowo dochodzi do utraty koloru). Depigmentacja w bielactwie uogólnionym zaczyna z czasem atakować coraz większe obszary skóry, aż staje się bardzo dobrze widoczna;

  • bielactwo nabyte segmentowe (ograniczone) - występuje tylko w jednym miejscu na ciele człowieka, np. na twarzy czy rękach. W połowie przypadków dochodzi do utraty koloru włosów, rzęs oraz brwi. Bielactwo segmentowe atakuje w młodym wieku, rozwija się przez rok, po czym się zatrzymuje.

Rodzaje bielactwa nabytego:

  • bielactwo nabyte uogólnione -charakteryzuje się depigmentacją zlokalizowaną na całym ciele, pojawia się w większości przypadków choroby;

  • bielactwo nabyte ograniczone w postaci skupionej - cechuje je jedna lub kilka plam, które zlokalizowane są na jednym lub kilku obszarach ciała;

  • bielactwo nabyte całkowite - cechuje je utrata większości pigmentu, jednak występuje niezwykle rzadko.

1.1.

Bielactwo nabyte - typy i rodzaje

Bielactwo Nabyte (ang. vitiligo)

Etiologia choroby jak dotychczas

Nie została poznana !

Często jednak pacjenci łączą początek objawów ze stresem emocjonalnym, chorobą przebiegającą z wysoką gorączką, ciążą lub epizodem oparzenia słonecznego. 

Szacuje się, że częstość występowania bielactwa w populacji ogólnej może wynosić nawet 2%. 1/3 pacjentów to dzieci, a aż 80% dorosłych rozwija pierwsze objawy choroby przed 30 rokiem życia.

 KARIERA

KARTA PODARUNKOWA

REGULAMIN

beautyzonebyiza.pl

MEDYCYNA ESTETYCZNA - LASEROWE TERAPIE

BEAUTY ZONE BY IZA

MANDENVLECHTER 40

2401JR ALPHEN A/D RIJN 

SKLEP

INFORMACJE 

KOSMETYKI

AKCESORIA 

OFERTA SPECIALNA

WSPÓŁPRACA b2b

 POLITYKA PRYWATNOŚCI

WIEDZA DLA KLIJENTA

Bielactwo Nabyte - Leczenie i Rozpoznanie

Ten tekst przeczytasz w 8 min

BEAUTY ZONE BY IZA